W kaletnictwie dobrej jakości narzędzia do cięcia i wycinania skóry naturalnej są niezwykle ważne. Rzemieślnicy najczęściej zamawiają większe płaty skóry, które wystarczają im na wykonywanie wielu projektów. W trakcie przygotowywania każdego z nich muszą oni wyciąć konkretne fragmenty skóry następnie łącząc je w całość. Do tego niezbędne są wysokiej jakości narzędzia do wycinania skóry, które będą efektywnie i bezpiecznie porcjować skórę na określone kawałki. Narzędzi do wycinania skóry jest wiele – niektóre z nich wykorzystywane są na samym początku wykonywania projektu, a inne w trakcie trwania kaletniczego procesu twórczego.
Noże i akcesoria do wykrawania skóry naturalnej
Najpopularniejsza kategorią narzędzi do wycinania skóry są profesjonalne noże kaletnicze. Muszą one posiadać określone cechy – w przeciwnym razie cięcie skóry będzie bardzo ciężkie. Po pierwsze każdy nóż kaletniczy musi być niezwykle ostry. Skóra jest grubym materiałem dlatego jej cięcie nie należy do najłatwiejszych. Aby przeprowadzić czyste cięcie bez żadnych postrzępień krawędzi skóry ostrość noża jest bardzo ważna. Wycinając grubsze płaty skóry niektórzy kaletnicy posługują się nożami z zakrzywionymi końcami aby łatwiej penetrować przez strukturę skóry. Również ciekawym wyborem są noże japońskie posiadające cienką klingę i niewyobrażalną ostrość.
Bardzo cenionym dodatkiem w kategorii akcesoriów do wykrawania skóry jest strap cutter. Jest to narzędzie potrafiące ułatwić życie kaletników tworzących projekty bazujące na długich pasach ze skóry. Mogą być wykorzystywane do wykonywania pasków do spodni czy torebek. Strap cutter potrafi perfekcyjnie wymierzyć określoną szerokość pasa skóry. Po zablokowaniu danego wymiaru wystarczy jedynie przeciągnąć ostrze narzędzia po ustawionej długości. Dzięki temu kaletnik może w szybki sposób pozyskać dobrze przygotowany, perfekcyjnie równy pas ze skóry naturalnej.
Edge beveler – narzędzie do wycinania krawędzi skóry
Krawędź skóry to bardzo newralgiczny fragment materiału, który musi zostać odpowiednio przygotowany do dalszej pracy. Po wycięciu fragmentów skóry z większych płatów warto jest odpowiednio przygotować krawędź skóry chroniąc ją przed występowaniem postrzępień czy nierówności. Takie niedociągnięcia potrafią zniszczyć cały efekt pracy. Aby do tego nie dopuścić używa się narzędzia do fazowania krawędzi skóry jakim jest edge beveler. Jego zaostrzony koniec przykłada się do początku jednej krawędzi materiału przeciągając narzędzie w stronę przeciwległego zakończenia skóry. Dzięki temu ostrze fazuje krawędź skóry wycinając niewielki, zewnętrzny skrawek materiału. Teraz krawędź jest świetnie przygotowana do kolejnej obróbki!
Ciekawym odpowiednikiem edge bevelera o na pozór podobnym wyglądzie jest french skiver. Posiada on podobną budowę jednak zakończenie ostrza jest nieco szersze. Dzięki temu french skiver przyda się w wykonywaniu fazowania krawędzi o większej szerokości przykładowo nawet 6mm.
Wytłaczanie otworów pod szew z wybijakami do skóry
Wybijaki do skóry są obowiązkowym punktem na liście zakupów kaletnika, który jeszcze nie wyposażył się w tego typu narzędzia. Zadaniem wybijaka do skóry jest zarówno wyżłobienie otworu na szwy, ale również zabezpieczenie nici przed rozwarstwieniem. Przechodząc przez grube warstwy skóry nawet dobrze nawoskowana nić może uszkodzić własną strukturę. Wybijaki żłobią otwory o większej średnicy sprawiając, że kontakt z szorstkim wnętrzem skóry podczas szycia jest możliwie ograniczony.
Wykorzystanie wybijaków do skóry jest stosunkowo proste. W zależności od modelu, który aktualnie jest w posiadaniu kaletnika wybijak może żłobić różną ilość otworów jednocześnie. Chcąc przyśpieszyć sobie wytłaczanie otworów warto używać możliwie największych wybijaków. Oprócz oszczędności czasu kaletnik otrzymuje również idealnie równą linię powstałych otworów gwarantując symetryczność wykonanego projektu. Raz wybitego otworu nie da się otworzyć dlatego przed przystąpieniem do wybijania warto określić miejsca, w których mają powstać otwory. Następnie ostrza wybijaka umieszcza się na nakreślonych kropkach i wytłacza otwory poprzez uderzenie zewnętrznej warstwy wybijaka za pomocą specjalnego młotka. Aby nie uszkadzać powierzchni mebla, na którym wybija się skórę warto wyposażyć się w specjalne maty zabezpieczające dostępne w ofercie sklepów kaletniczych.
Narzędzia do cieniowania powierzchni skóry
Zagłębiając się w tajniki kaletnictwa można jeszcze odnaleźć jeden proces polegający na wycinaniu skóry naturalnej. Jednak nie odbywa się on z boku, a od góry kawałka skóry. Jest on nazywany cieniowaniem, które kaletnik wykonuje w celu uzyskania ciekawszego wyglądu swojej pracy. Cieniowanie nie należy do najprostszych procesów (i nie da się go cofnąć!) dlatego kaletnik powinien na początku poćwiczyć na mniejszym kawałku skóry, a następnie przejść do cieniowania kawałków materiałów przeznaczonych do własnych prac.
Narzędziem do cieniowania może być każdy nóż do wykrawania skóry naturalnej bądź specjalne, wygodne skalpele do wycinania powierzchni skóry. Chcąc jednocześnie cieniować większą powierzchnię materiału warto wybierać noże z szerokim ostrzem. Wtedy cieniowanie przebiegnie o wiele szybciej.